"Ақмола облысы білім басқармасының Егіндікөл ауданы бойынша білім бөлімі Бауман ауылының жалпы орта білім беретін мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі
Коммунальное государственное учреждение "Общеобразовательная школа села Бауманское отдела образования по Егиндыкольскому району управления образования Акмолинской области"

«    Сәуір 2024    »
ДсCcБрСрЖмСбЖк

Ауыл тарихы

Бауман ауылы  Егіндікөл ауданының әкімшілік орталығынан батысқа қарай 50 км жерде орналасқан..  Астанадан оңтүстік-батысқа қарай 220 км орналасқан. Тың және тыңайған жерлерді игеруге байланысты 1954 жылы құрылған.. Мәскеу қаласының Бауман ауданының құметіне орай аталған, бірінші топтың  тың игерушілер келген жерінен. Мәскеу қаласындағы ауданның өзі большевик Бауман Николай Эрнестовичтің құметіне аталған.  "Бауман" ауылының өмірі Қоржынкөл көлінің батыс жағасында екі шатыр қойылып және жорықтық ас үй орнатылуына байланысты басталды. Біздің ауылдың орталық кеншары шалғай жерде құрылды,  қыр далада және темір жолдан алыс жерде.Салыну іргетасының тарихы  1954 жылдың 7 сәуіріндегі бұйрығынан Бауман аулының алғашқы директоры болып тағайындалған  Денисов Александр Иосифовичтен басталады.

Ауылда төрт құрылыс тұрғын үйлер ұйымдастырылды және өндірістік құрылыстар аз уақытта –көктемде және жазда.Қыста жылы бөлмелерде тұру тиіс еді. Біріншіден, кеңшардың ауылдың орталық мекенін салу орындарына жүктерді жеткізу маңызды болды.  1954 жылдың наурыз айында елдің барлық шеттерінде ауылға құрылыс материалдары, әртүрлі техника мен жабдықтар түгелдей ағынмен түсе бастады. Қыс мезгілінде жедел түрде жүктерді совхоздың орталық мекен-жайына  жол жоқ жерде жүз киллометрге жуық жеткізу қажет болды. Жаңа қоныстанушыларға ең алдымен жүк түсіру-көлік жұмыстарымен айналысуға тура келді. Атбасар стациясында тұрақты тұрған 30 адамнан 2 көлік бригадасы құрылды. Атбасар қаласынан орталық мекенге дейінгі жолды екі апта және одан да көп уақыт өткен Жүк тасымалы тәулік бойы жүргізілді, бірақ жұмысты көктемге дейін толық аяқтай алмады.

Көктемде қысқа қысқы маршруттар бойынша қозғалыс тоқтады, әсіресе  жаңбырлы ауа райында Есіл өзенінен бөлінген біздің совхоз болды. Көктемгі егудің ұзақ уақыты келді, ал көптеген жүктер темір жол станциясында қалды.

Жағадан шыққан толқыған өзен арқылы ескі қайықтармен, қолдан жасалған паромдармен өту жолға қойылды

1954 жылдың наурызынан бастап алғашқы жұмысшылар мұнда КСРО-ның әртүрлі өлкелерінен комсомолдық жолдамамен жіберілді. Олар кеше ғана  училищені аяқтады.Олар өте жас және жігерлі, олар осы өңірлерге бет алды.

Комсомол жолдамасы бойынша бірінші жұмысшылар: Миршавка

М.В,Габриель Я. В., Сердюк В. И., Рязяпов А., Иосипенко С.Сорокина,Р.,Бацелева А. болды. Комсомол жолдамасы бойынша келесі эшелонға: И. Акуленко, А. Прокопенко, В. С. Калитин, А. Пушков, И. Я. Филоненко, А. М. Козыря, К. В. Новиков, С. Иманкулов, И. У. Крапивницкие, В. И., Е. Ф. Кузьменко және т. б. жіберілді. Егіске шығуды үлкен мереке сияқты күтті. Жұмыс қайнап, қуатты тракторлар жанданды.

"Бауман" ауылының директорларының бірі, біз осы адам туралы мақтанышпен еске аламыз, ол Г. Я. Тутиков болып табылады. Оның еңбекқорлығы мен тың және тыңайған жерлерді игеруге қосқан үлесі үшін мемлекет тарапынан аталып, Социалистік Еңбек Ері атағына ие болды. Ал біздің ауылда оның құрметіне көше аталды. «Бауман» ауылы болған кезде өздерін еңбекқор, адал, жауапты қызметкерлер ретінде көрсете алған және бүкіл қоғам мен мемлекеттің игілігі үшін еңбек еткен адамдар да болды. Олардың зор еңбегі ауылымыздың мақтанышына айналды. Сонымен қатар мемлекет тарапынан аталып, Социалистік Еңбек Ерлері – В. И. Акуленко және М. И. Миршавка марапатталды. Олар бүгінгі күні де ауылдың мақтанышы және қазіргі өскелең ұрпақ үшін еңбекқорлықтың үлгісі болып табылады.

Әрбір тұрғылықты тұрғынның жадында директор О. Қ. Бурумбаев қалды. Ұзақ уақыт ауылдың директоры болды. Оның жеке қасиеттері мен өз жұмысына адал қарым - қатынасының арқасында біз  қиын 90-шы жылдары өмір сүре алдық.Осы уақытқа дейінгі адамдардың жинап-тергенін сақтап қалу. Осы уақытқа дейін Бауман ауылының тұрғындары осының барлығын сақтауға тырысады.

Жаңартылған күні: 05.08.2016 15:08
Құрылған күні: 08.02.2019 15:34