Қысқа мерзімді жоспар ЖАРАТЫЛЫСТАНУ 1 сынып
Өтпелі тақырып:
Табиғаттың физикасы
"Дәстүрлер және фольклор"
Мерзімі : " _13 ____"02 __________20 __ж.
Мұғалімнің ТАЖ: Мужикенова Диана Мухаяровна
Сынып:1 сынып
Қатысқандар саны: 11
Қатыспағандар:
Сабақтың тақырыбы:Жылыту аспаптары
Оқыту мақсаты:осы сабақта қол жеткізу(оқу бағдарламасына сілтеме) 1.5.4.1 жылу алу үшін аспатарды аңықтау
Сабақтың мақсаты: жылу алу үшін аспаптарды аңықтау;
қажеттілікті түсіндіру ;
қоршаған ортаның құбылыстарын, процестерін және объектілерін зерттеу.
Табыс өлшемі
Оқушылар жылыту аспаптары мен жабдықтарына не жататынын біледі.
Түрлі жылыту құралдары бөлмелерде жылуды сақтау үшін қажет екенін түсінеді
Құндылықтарды дарыту
"Мәңгілік ел" ұлттық идеясына негізделген құндылықтар: қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілік; құрмет; ынтымақтастық; Еңбек және шығармашылық; ашықтық; өмір бойы білім беру.
Алдын ала білім
Ежелгі адамдар жылыту үшін ашық ошақтарды пайдаланды, олар оларды суықтан құтқарды. Бірінші жылыту құралы-бұл от.Соңғы жылдары осы аспаптардың көптеген түрлері мен модельдері пайда болды. Олар пайдалануда үнемді. Газбен, сұйық немесе қатты отынмен жұмыс істейтін, электр энергиясы.
Сабақтың барысы
Сабақ кезеңдері
Сабақтағы жоспарланған қызмет
Сабақтың басталуы
Кіріспе тапсырмасы. Сабақты біздің еліміздегі қысқы кезеңнің ерекшеліктері туралы әңгімеден бастаңыз.
Табыс өлшемі
Ол үшін оқушылар мүмкіндігінше көбірек атауға болады
"қыс" ұғымына анықтама-сөздер (мысалы, сиқырлы, суық,
ақ, қар, аяз және т.б.).
Жорықта. Оқушыларға суретті қарап, сипаттауды ұсыныңыз. Сұраңыз:
Қысқы орманда кім болды?
- Қысқы орманның ерекшелігі неде?
– Онда не көруге болады?
- Неге Негеш пен Эврика қатып қалды?
– Олар жылыну үшін не пайдаланды? (Алау.)
Балаларға от жағуға кім көмектесті деп ойлайсыз? (Ересектер, өйткені
балаларға олардың еріп жүруінсіз ашық отта болу қауіпті.) Не екенін айтыңыз
алау спасал адамдар суықтан
ежелгі уақытта. Бейнені көрсетуге болады. Адамдар деген болжам бар
алдымен отты пайдалануды үйренді, содан кейін оны тұтатуға үйренді.
Мүмкін, адам найзағай түскен бықсыған ағашты тапты, содан кейін
жылдар бойы ошақтағы отты қолдады.
Екінші сурет бойынша әңгіме жүргізіңіз. Сұрақтар қойыңыз:
- Негеш пен Эврика үйде не істейді? (Қолды жылытады.)
– Жылыну үшін олар немен пайдаланады? (Жылытқышпен немесе радиаторлық
батарея.)
Оқушыларды адам өмірі үшін жылу қажет деген қорытындыға келтіріңіз.
Үйдегі жылу. Осы тапсырмамен жұмысты ұйымдастыра отырып, сұраңыз: "сізде жылу бар ма?
қыста үй? Неліктен? Бұл үшін не жасалады?"
Әрине көптеген оқушылар айтады, бұл батарея үйінде қызады,
олардың жылу барлық үйге таралады. Көп қабатты үйлерде не екенін түсіндіріңіз
жылыту құралдарын секциялық радиатор немесе батарея түрінде қолданады. А в
кейбір үйлерде адамдар пеш жағып, камин жағады. Сұраңыз, бұл болар еді, егер
біздің үйлеріміздің жылыту құралдары болмас еді. Балалардың жауаптарын тыңдаңыз.
Әртүрлі аспаптар. Оқушыларға сурет салуды ұсыныңыз. Жұпта талқылауды сұраңыз
әрбір кескінделген аспаптардың мақсаты. Жауаптарды тыңдаңыз. Бұдан әрі
ұсынылған екі топқа бөлуге болатынын анықтауды ұсыныңыз
суреттер. Қиналған жағдайда, сұраңыз: "Можно ли обогревать үй-жай
үтіктің, шәйнектің, микротолқынды пештің көмегімен? Ал басқалардың көмегімен
аспаптар?". Қыздыратын құралдар бар екенін айтыңыз (үтік,
шәйнек, Микротолқынды пеш), бірақ оларды үй-жайларды жылыту үшін пайдаланбайды.
Зертте. Бұл зерттеу жұмысын жұпта ұйымдастыру жақсы. Бұл үшін
материалдар қажет: А4 форматты Парақ, желім, түрлі-түсті қарындаштар, суреттер
жылыту аспаптары, түрлі ғимараттар (көп қабатты үйлер, құлыптар, шағын
үй, қала сыртындағы үй және т. б.).
оптарда оқушылар ғимараттардың бірінің суретін таңдай алады.
А4 форматындағы парақта бірінші сынып оқушылары жиһазбен бөлме сала алады,
бұл ғимаратта болуы мүмкін. Осыдан кейін суретті таңдау
жылыту құралы, оны жақсы орналасқан жерде шешеді және оны желімдейді
құрал таңдалған жерде.
Оқулық:
Жылыту аспаптары, с.64-65. Жұмыс дәптері:
Жұмыс парағы 42. "Жылыту құралдары", Б.44.
Жұмыс парағы 43. "Путаница", б. 45. Ресурстар:
әр түрлі жылыту аспаптарының бейнесі;
А4 форматты Парақ;
түрлі үй-жайлардың бейнелері,
ғимараттар: көп қабатты үй, құлып, шағын ағаш үй және т. б.
(немесе сипаттамамен ауыстыру);
Табыс өлшемі
Жұмысты орындағаннан кейін әрбір топ жұмыс көрмесін ұйымдастырыңыз
ол неге дәл осындай құралды таңдады. Жұмыс барысында оқушылар жылыту құралдары туралы көбірек біледі.
Сабақтың аяқталуы
Сен білесің бе? Сұраңыз * оқушылардан киіз үй деген не? Орнатыңыз
проблемалық мәселелер:
- Киіз үйде батареялар орнатуға бола ма?
- Киіз үйде жылыну үшін не істеу керек?
Суық уақытта жылыту үшін не айтыңыз
жылдың киіз пайдаланады глинобитную пеш бастап плитасы және темір құбырмен,
темір пеші немесе ошақ. Пеш киіз үйдің ортасында орналасқан. Бейнені көрсетуге болады
қалай ертеде адамдар өмір сүріп, киіз үйлерде, тамақ дайындады, жылына киіз үй
Жылдың суық уақыты.
Табыс өлшемі
Дифференциация
Сіз қалай көбірек қолдауды жоспарлап отырсыз? Сіз қандай міндеттер
қабілетті оқушылардың алдына қоюды жоспарлап отырсыз ба?
Бағалау.
Қосымша тапсырмалар
Суретші не шатастырды? Оқушыларға мұқият қарауды ұсыныңыз
жұмыс дәптеріндегі сурет. Суретші шатастырғанын сұраңыз. Бірінші сынып оқушылары
көрсеткілер арқылы аспаптың дұрыс орналасқан жерін көрсете алады.
Жауаптар
Люстра терезенің астында емес, төбенің астында. Астында емес, жұмыс үстеліндегі шам
төбеге. Пеште емес, үтіктеу тақтасында үтіктеу. Жылыту радиаторы
терезеде емес, үтіктеу тақтасында. Шайнек плитада емес, үстелде.
* Оқушылар қандай жылыту құралдарын алу үшін пайдаланатынын біледі
жылу. Жылуға арналған аспаптар. Оқушыларға қарастыруды ұсыныңыз
суреттер және жылыту суреттерінің жанында "У" белгісін қою
аспаптар. Таңдалған суреттерді оқушылар бояй алады.
Жауаптар
Электр радиаторы, инфрақызыл жылытқыш, батарея, камин, пеш.